Absorbable Suture with Needle Chromic Gut PS-3 3/8 Circle Reverse Cutting Needle Size 6 - 0 - Ethicon / Chromic Gut
$214.99
$249.99
Frequently bought together with:
Absorbable Suture with Needle Chromic Gut PS-3 3/8 Circle Reverse Cutting Needle Size 6 - 0
Free Shipping on $100+ Orders
Lowest Price Match Guarantee
$214.99
$249.99
sale
Brand
Material
Frequently bought together:
Assured Quality: 100% Satisfaction Guaranteed | Domestic U.S. Shipping Only
Bundle & Save 50%:
Description
| Manufacturer | J & J Healthcare Systems |
|---|---|
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Absorbable Suture with Needle |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | PS-3 |
| Needle Length | 16 mm |
| Needle Length Range | 10.1 to 20 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Suture Color | Undyed |
| Suture Length | 18 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Chromic Gut |
| Suture Material Range | Undyed Gut |
| Suture Size | Size 6 - 0 |
| UNSPSC Code | 42312201 |
BEST SELLERS
Handpicked essentials that dentists, hygienists, and surgeons rely on every single day.