Absorbable Suture with Needle Plain Gut X-1 1/2 Circle Reverse Cutting Needle Size 3 - 0
$242.99
$290.99
Frequently bought together with:
Absorbable Suture with Needle Plain Gut X-1 1/2 Circle Reverse Cutting Needle Size 3 - 0
Free Shipping on $100+ Orders
Lowest Price Match Guarantee
$242.99
$290.99
sale
Frequently bought together:
Assured Quality: 100% Satisfaction Guaranteed | Domestic U.S. Shipping Only
Bundle & Save 50%:
Description
| Manufacturer # | 612G |
|---|---|
| Manufacturer | J & J Healthcare Systems |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Absorbable Suture with Needle |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | X-1 |
| Needle Length | 22 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Suture Color | Undyed |
| Suture Length | 18 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Plain Gut |
| Suture Material Range | Undyed Gut |
| Suture Size | Size 3 - 0 |
| UNSPSC Code | 42312201 |
BEST SELLERS
Handpicked essentials that dentists, hygienists, and surgeons rely on every single day.