Nonabsorbable Suture with Needle Ethilon™ Nylon P-3 3/8 Circle Precision Reverse Cutting Needle Size 5-0 Monofilament
$249.99
$290.15
Frequently bought together with:
Nonabsorbable Suture with Needle Ethilon™ Nylon P-3 3/8 Circle Precision Reverse Cutting Needle Size 5-0 Monofilament
Free Shipping on $100+ Orders
Lowest Price Match Guarantee
$249.99
$290.15
sale
Frequently bought together:
Assured Quality: 100% Satisfaction Guaranteed | Domestic U.S. Shipping Only
Bundle & Save 50%:
Description
- Reverse Cutting Needle
- Ethilon is a nonabsorbable monofilament suture composed of the long polymer chain
- Ethilon suture is dyed black or green to enhance visibility in tissue
- Minimal acute inflammatory response from tissue
- Extremely slow encapsulation and degradation (1 to 2 years)
- MULTIPASS Needles are the highest performing needles that ETHICON Products offers; a combination [or a balance] of three proprietary technologies ensure excellent strength, tissue penetration and control; pass after pass
| Manufacturer # | 698G |
|---|---|
| Brand | Ethilon™ |
| Manufacturer | J & J Healthcare Systems |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Coating | Uncoated |
| Needle 1 Code | P-3 |
| Needle Length | 13 mm |
| Needle Length Range | 10.1 to 20 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Precision Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Black |
| Suture Length | 18 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Nylon |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 5-0 |
| Suture Type | Monofilament |
| UNSPSC Code | 42312201 |
BEST SELLERS
Handpicked essentials that dentists, hygienists, and surgeons rely on every single day.