Nonabsorbable Suture with Needle Perma-Hand Silk PS-4 1/2 Circle Reverse Cutting Needle Size 4 - 0 Braided - Ethicon / Silk
$199.99
$219.99
Frequently bought together with:
Nonabsorbable Suture with Needle Perma-Hand Silk PS-4 1/2 Circle Reverse Cutting Needle Size 4 - 0 Braided
Free Shipping on $100+ Orders
Lowest Price Match Guarantee
$199.99
$219.99
sale
Brand
Material
Frequently bought together:
Assured Quality: 100% Satisfaction Guaranteed | Domestic U.S. Shipping Only
Bundle & Save 50%:
Description
Features
Perma-Hand is a nonabsorbable sterile surgical suture composed of an organic protein
The sutures are processed to remove the natural waxes and gums
Coated with a special wax mixture
Processed for optimum handling and knot security without excess capillarity
| McKesson # | 3022 |
|---|---|
| Manufacturer # | 1687G |
| Brand | Perma-Hand™ |
| Manufacturer | J & J Healthcare Systems |
| Country of Origin | Unknown |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Coating | Coated |
| Needle 1 Code | PS-4 |
| Needle Length | 16 mm |
| Needle Length Range | 10.1 to 20 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Suture Color | Black |
| Suture Length | 18 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Silk |
| Suture Material Range | Silk |
| Suture Size | Size 4 - 0 |
| Suture Type | Braided |
| UNSPSC Code | 42312201 |
BEST SELLERS
Handpicked essentials that dentists, hygienists, and surgeons rely on every single day.